Kapeluszowe savoir vivre

 

Przygotowaliśmy dla naszych klientek kilka wskazówek jak nosić kapelusze, fascynatory i toczki. Miłej lektury!

Zapraszamy równeż do objerzenia poradnika w formie video.

 

Kiedy nosić kapelusze?


Śluby i wesela

Kapelusze wizytowe i ozdobne nakrycia głowy, nosimy zazwyczaj na okoliczność wyjątkowych okazji. Z pewnością przodują w tej kategorii śluby i wesela, gdzie w wielu krajach europejskich w dobrym tonie jest, aby kobieta zakryła głowę w Kościele. Nakrycie głowy podczas ślubu jest nie tylko eleganckim dodatkiem, ale przede wszystkim oznaką znajomości etykiety oraz szacunku dla rangi uroczystości, w której uczestniczymy. Wizytowe nakrycie głowy jest sposobem na podkreślenie wyjątkowości sytuacji.

Wiele kobiet zastanawia czy nakrycie głowy włożyć tylko na ślub czy też na wesele. Wszystko zależy od rozmiaru naszego nakrycia głowy. Z zasady dużych kapeluszy z rondem nie powinno się nosić wieczorem, jeśli zatem zdecydowałaś się na taki model, należy go pod uroczystości kościelnej zdjąć. Kapelusz zostawić w szatni, w miejscu, gdzie odbywa się wesele, lub w domu, jeśli masz czas na przebranie się. Mniejsze nakrycia, takie jak opaski i małe fascynatory uznawane są za ozdoby koktajlowe i świetnie sprawdzają się zarówno w Kościele, Urzędzie czy Sali weselnej.

Kto może wystąpić w nakryciu głowy na ślubie? W kapeluszu, czy toczku może wystąpić każda kobieta, lecz przede wszystkim wagę do tego dodatku powinna przywiązywać najbliższa rodzina Pary Młodej, czyli mamy oraz świadkowe. Efektownym motywem są druhny ubrane w identyczne opaski czy fascynatory.

Fascynator i toczek to także świetna alternatywa dla Panny Młodej. Jeśli Panna Młoda rezygnuje z welonu, lecz jednak chciałaby z okazji tego wyjątkowego dnia przyozdobić włosy, to jak najbardziej może sięgnąć po tego typu nakrycie głowy.

Chrzciny, komunie i inne uroczystości kościelne

Wszystkie ważne uroczystości kościele są odpowiednią okazją na wizytowe nakrycie głowy. Zazwyczaj są one ważne dla głównego bohatera wydarzenia i jego najbliższej rodziny, zatem ten elegancki element stroju podkreśla, że podchodzimy do uroczystości z szacunkiem.

Bankiety i garden party

Masz oficjalną uroczystość, bankiet, a może rozdanie dyplomów? Jak najbardziej możesz włożyć kapelusz czy toczek. Nakrycie głowy będzie idealne na wszystkie formalne okazje.

Imprezy wieczorowe

Nakrycie głowy na imprezie wieczorowej będzie stanowiło wisienkę na torcie stylizacji. W tym przypadku sięgamy po mniejsze ozdoby takie jak opaski i fascynatory, kapeluszy nie powinno wkładać się na wieczór.

Wyścigi

Choć w Polsce wyścigi konne nie są tak popularne jak w Wielkiej Brytanii, USA czy Dubaju, to kilka razy do roku organizowane są w naszym kraju ważne gonitwy. Jeśli wybierasz się na takie wydarzenie w kraju lub zagranicą nakrycie głowy jest konieczne! Wiele kobiet kocha kapelusze i każda okazja jest dobra, aby go włożyć, ale głównym powodem do noszenia kapeluszy na wyścigach jest tradycja i etykieta. Obowiązujący dress code zakłada, że na wyścigi powinno się włożyć większe nakrycie głowy o średnicy minimum 10 cm. Zatem, mniejsze fascynatory pozostawmy na inne okazje i sięgnijmy po kapelusze i większe toczki, np. w kształcie dysku.

Pogrzeby

Kapelusze wkłada się także na pogrzeby. Nakrycie głowy powinno być skromne w ciemnym kolorze: czarny, szary, granatowy. Można sięgnąć po woalkę.

Na co dzień

Na co dzień sięgamy po mniej eleganckie i strojne kapelusze, np. z filcu, lub modne w tym sezonie wianki i opaski z kwiatów.

 

Czy i kiedy kobieta zdejmuje kapelusz?

Kobiety zdejmują swoje kapelusze w bardzo niewielu sytuacjach. W przeciwieństwie do mężczyzn, kobiety wchodząc do pomieszczeń nie muszą zdejmować kapeluszy. Zatem ani w Kościele, ani w innym pomieszczeniu zamkniętym nie musisz zdejmować swojego nakrycia głowy.

Jeżeli wybierasz się do teatru, opery czy na inne widowisko warto jednak rozważyć założenie mniejszego kapelusza lub ozdoby. Duże rondo nie powinno zasłaniać widoku innym widzom.

Jedyną sytuacją, w której kobieta zdejmuje kapelusz jest obiad. Wówczas najlepiej jest zostawić kapelusz w szatni, lub oddać w ręce gospodarzy.

Małe ozdoby koktajlowe takie jak stroiki czy fascynatory mogą pozostać na głowie cały czas.

Jak dobrać odpowiedni kapelusz?

KOLOR

Nakrycie głowy najczęściej wybieramy jako jeden z ostatnich elementów stroju, gdy znamy już kolor swojej kreacji. Często kapelusz dobiera się w tej samej kolorystyce co strój, ale nie jest to reguła. Tak długo, jak kapelusz będzie w tonacji stroju, lub innych akcesoriów, będziesz wyglądała świetnie. O wiele ważniejsze jest dobranie odpowiedniego koloru do swojej karnacji.

SAMOPOCZUCIE

Podobnie jak z innymi elementami stroju, przede wszystkim należy wybrać takie nakrycie głowy, w którym dobrze się czujemy. Wiele fascynatorów i toczków wykonywanych jest na opasce lub grzebieniu, więc nie musimy martwić się o dobranie odpowiedniego rozmiaru. W przypadku kapeluszy, należy go po prostu przymierzyć lub znać obwód głowy. W Hat Company do każdego kapelusza dodajemy gąbeczki na rzepę gratis, aby w razie potrzeby można było zmniejszyć obwód kapelusza od środka.

Potraktuj swój kapelusz tak jak nowe buty. Pochodź w nim po domu, wyjdź na ogród, abyś się oswoiła z nowym nakryciem głowy. Poruszaj głową, zobacz czy się nie zsuwa. Fascynatory i opaski możesz dla dodatkowego komfortu zabezpieczyć wsuwką lub poprosić fryzjerkę, aby odpowiednio mocno przypięła stroik.

Do przodu czy do tyłu?

Nie ma dobrego lub złego sposobu noszenia kapelusza. Jednakże kobiety mają tendencję do nakładania kapelusza na tył głowy, co nie u każdego wygląda korzystnie. Przed swoim wielkim dniem wypróbuj różne warianty przed lustrem. Nałóż kapelusz na różne sposoby i sama sprawdź w jakiej pozycji prezentuje się najlepiej i w której czujesz się najbardziej komfortowo.

 

 

 

Koszyk

Brak produktów

Dostawa 0,00 zł
Razem 0,00 zł

Realizuj zamówienie